HPV Konsyliarz
Znaczenie badań cytologicznych
kr
Regularne badanie jest najbardziej skutecznym sposobem wykrywania nieprawidłowych zmian komórkowych szyjki macicy, które mogą stanowić wczesne stadium raka szyjki macicy. Jednakże badanie cytologiczne nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Pomaga ono natomiast w identyfikacji wczesnych oznak choroby. Pozwala to zatem na stosowanie odpowiedniej terapii.
kr
Na czym to polega?
kr
Nadanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Lekarz ginekolog lub pielęgniarka stosując specjalną szczoteczkę lub szpatułkę delikatnie pobierają warstwę komórek z powierzchni szyjki macicy. Komórki te są następnie badane pod mikroskopem pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. W przypadku ich stwierdzenia lekarz skontaktuje się z Tobą i udzieli porady odnośnie wykonania dalszych badań i możliwości leczenia.
kr
Jak często należy poddawać się badaniu cytologicznemu?
kr
Badanie to powinno być rutynowo wykonywane u każdej kobiety, po inicjacji seksualnej – początkowo raz w roku przez pierwsze 3–4 lata, a następnie powtarzane nie rzadziej niż co 3 lata.
kr
Kiedy przypada data Twojego następnego badania cytologicznego?
kr
Dzięki wczesnemu wykryciu choroby poprzez badanie cytologiczne ocalono życie wielu kobiet. Zatem, niezależnie od tego, jak bardzo zapracowaną jesteś osobą – zapamiętaj datę Twojego kolejnego badania. Regularne kontrole pomogą Ci ochronić własne zdrowie.
kr
Co się stanie, jeśli wykryto obecność nieprawidłowych komórek?
kr
Jeśli zostałaś powiadomiona o wykryciu nieprawidłowych komórek, czyli o „wyniku dodatnim”, oznacza to, że laboratorium zidentyfikowało pewne zmiany komórkowe, które wymagają dalszego zbadania. Nie wszystkie zmiany w obrębie komórek oznaczają, że powinnaś rozpocząć natychmiastowe leczenie; wiele z nich zniknie bez takiej potrzeby. W zależności od stopnia zmian, możesz być poproszona o wykonanie kolejnego badania cytologicznego, lub w pewnych przypadkach skierowana na kolposkopię.
Niewielka liczba kobiet proszona jest o powtórzenie badania cytologicznego, ponieważ pierwsze uznane zostało za nieadekwatne. Oznacza to, że laboratorium nie było w stanie dokonać oceny komórek na szkiełku i przedstawić wyniku. Może być to spowodowane obecnością krwi przysłaniającej obraz komórek lub tym, że próbka została rozprowadzona zbyt grubą lub zbyt cienką warstwą.
;Możesz się dowiedzieć, że wynik badania cytologicznego jest na pograniczu. Oznacza to, że zaobserwowano zmiany komórkowe, lecz są one tak blisko normy, że prawdopodobnie samoistnie powrócą do stanu pierwotnego. W takim przypadku lekarz prawdopodobnie skieruje Cię na kolejne badanie cytologiczne w przeciągu 12 miesięcy.
kr
Istotne jest, byś wykonała kolejne badanie cytologiczne lub przyszła na wizytę, zgodnie z zaleceniem lekarza.
kr
Jak dowiedzieć się więcej
kr
Jeśli badanie cytologiczne wykaże obecność nieprawidłowych komórek, rzadko oznacza to, że masz raka lub jego wczesne stadium. Jednakże w pewnych przypadkach lekarz może skierować Cię na kolposkopię.
Kolposkopia przeprowadzana jest przez wyszkolonych do tego lekarzy. Kolposkop – podświetlany mikroskop – stosowany jest do badania szyjki macicy z bliska, by ocenić rozmiar i zaawansowanie zmian oraz ustalić odpowiednią terapię. Jeśli to konieczne, można pobrać próbkę tkanki z szyjki macicy do diagnozy, można w tym momencie również zastosować leczenie szyjki macicy. Możesz także zostać poproszona o wykonanie kolejnego badania cytologicznego w przyszłości.
kr
Leczenie raka szyjki macicy i zmian komórek szyjki macicy
kr
Leczenie zmian komórek szyjki macicy i raka szyjki macicy może być stosowane z powodzeniem i może obejmować szereg rodzajów terapii. Niezależnie od terapii zaleconej przez lekarza, upewnij się, że rozumiesz na czym ona polega.
- Jeśli nigdy nie wykonano u Ciebie badania cytologicznego lub od ostatniego badania upłynęło dużo czasu – nie zwlekaj i umów się na wizytę u ginekologa.
- Jeżeli kiedykolwiek wynik badania cytologicznego był u Ciebie nieprawidłowy, skonsultuj się z Twoim ginekologiem odnośnie terminu następnej wizyty.
- Pamiętaj o regularnym wykonywaniu cytologii.
kr
Do góry >>